تکنیک های جراحی لبیاپلاستی

۲۲ فروردین
وبلاگ

یکی از جراحی هایی که خیلی وقت ها نتیجه ای که فرد انتظارش را دارد کسب نمی‌شود لابیاپلاستی است به این دلیل که بسیاری از جراحان مهارت کافی ندارند حتی اگر فرد متخصص و جراح زنان زایمان باشد لبیاپلاستی نیاز به علم، مهارت بالا و تجربه کافی دارد. یک جراح باید بتواند پس از بررسی‌های اولیه تکنیک صحیح لبیاپلاستی را با توجه به لبیاهای فرد تشخیص دهد. اگر تکنیک به درستی انتخاب نشود نتیجه مطلوب کسب نمی‌شود.تکنیک های جراحی لبیاپلاستی

تکنیک انجام لابیاپلاستی بر اساس شکل لبیاها و سایز آنها انتخاب می شود. زیرا لبیاپلاستی روش‌های مختلفی دارد.

  • یکی از این روش‌ها، روش‌های سنتی است که علی رغم اینکه پس از لبیاپلاستی ظاهر لبیاها چندان زیبا نمی‌شود اما عروق خونی لبیاها در طی این جراحی حفظ می‌شوند.
  • روش دیگر، روش ‌wedge  پلاستی است که پس از جراحی ظاهر لبیاها بسیار خوب می‌شود اما به خاطر عوارض شدید بعد آن، این روش یک روش منسوخ شده است.
  • از دیگر روش‌ها می‌توانیم به روش z plasty  اشاره کنیم که روش خوبی است اما آموزش این روش و عملی کردن آن بسیار سخت و دشوار است.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم انتخاب تکنیک درست لبیاپلاستی نیاز به مهارت و تبحر کافی دارد. اگر در انتخاب روش اشتباهی صورت گیرد قطعا نتیجه دلخواهی کسب نمی‌شود، روشی که در مراکز زیبایی انجام می‌شود اغلب روش ترکیبی‌ست که همین سبب شده است حتی یک مورد جراحی ناموفق لبیاپلاستی توسط دکتر ثبت نشود.

دکتر پس از معاینه فرد تصمیم به انتخاب تکنیک و روش کارآمد می‌کنند. در اینجا به شرح چند تکنیک لبیاپلاستی می‌پردازیم.

تکنیک seculped linear در جراحی لبیاپلاستی

در این تکنیک پزشک با چاقو، تیغ جراحی و گاهی لیزر در مناطق مخصوص برش هایی می زند که در انتخاب این برش ها سلیقه بیمار، وضعیت لگنی فرد و صلاحدید پزشک مؤثر است.

بهتر است در این روش بخیه ها با دقت و مهارت بالا زده شوند تا ایجاد اسکار به کمترین حد ممکن برسد. یکی از مزیت های ایجاد برش در این روش با لیزر کاهش خونریزی است .

انواع تکنیک لابیاپلاستی

تکنیک wedge resection (v – y) V- در جراحی لبیاپلاستی

در این تکنیک جراح برشی به شکل V  می زند و در بعضی موارد ممکن است جراح برشی به شکل Y  بزند،  از مزیت های این روش این است که جراح برش کمتری می زند و این برش ها باعث می شود که لبیاهای مینور پس از جراحی کمتر دچار اسکار شوند و شکل طبیعی ای داشته باشند. به علت کاهش برش ها دوره نقاهت بسیار کوتاهتر خواهد بود.

این روش بیشتر در بانوانی کاربرد دارد که قرار است بافت کمتری از لبیاهای مینور آن ها برداشته شود. در این روش کمترین آسیب به اعصاب لبیامینورها زده می شود.

روش wedge resection  علاوه بر دوره نقاهت کوتاه یکی از روش های راحت برای جراحان هم هست. اما با این حال جراح شما باید تخصص و مهارت بالا داشته باشد.

تکنیک Z- plasty technique

یکی از تکنیک های شایع در زنانی با لبیاهای بسیار بزرگ می باشد در این تکنیک برش های زده شده بیشتر به شکل Z  و یا W  می باشند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

z