عفونت واژن

در اغلب خانم ها، مخصوصا خانم های باردار و خانم هایی که به تازگی زایمان انجام داده اند عفونت واژن خیلی زیاد است. عفونت واژن از بیشترین و رایج ترین عفونت ها در خانم ها است. خارش شدید، درد، بوی بد و تخریب واژن توسط واژینیت انجام می شود در واقع واژینیت یک التهاب ناحیه تناسلی و واژن است. در ادامه با عفونت واژن بیشتر آشنا می شوید و روش های درمانی عفونت واژن را می آموزید.عفونت واژن در واژن خانم ها دو دسته باکتری وجود دارد، باکتری های خوب و باکتری های بد. باکتری های خوب محیط واژن خانم ها را قلیایی نگه می دارد تا از  عفونت و بیماری های قارچی واژن جلوگیری کند. یکی از دلایل عفونت واژن هم تغییر دادن در حالت تعادل باکتری های خوب واژن است و همین تغییر تعادل باعث به وجود آمدن عفونت در خانم ها می شود.

همون طور که گفته شد از نشانه های عفونت واژن می توان به خارش شدید، سوزش واژن و بوی نامطبوعی است که از واژن می آید. خانم هایی که برای درمان عفونت خود به نزد متخصص زنان زایمان می روند، متخصص اول بررسی می کند عفونت و بیماری واژن بیمار از چه نوعی است سپس روش درمانی و دارو های مصرفی را برای بیمار مشخص می کند، در واقع درمان کردن عفونت به نوع آن بستگی دارد.

 

علت عفونت واژن

یکی از این نوع عفونت واژن، عفونت از نوع باکتریایی است. همان طور هم که گفته شد در حالت طبیعی در واژن خانم ها باکتری وجود دارد، باکتری های غیر فلور اگر بیشتر از حد مجاز باشند و در واژن تجمع کرده باشند باعث به وجود آمدن واژینوز باکتریایی در خانم ها می شود.

علت عفونت واژن نوع دیگری از عفونت واژن، عفونت های مخمری واژن است. کاندیدا آلبیکنس یک قارچ مخمر است که در واژن خانم ها ایجاد عفونت مخمری می کند. خانم هایی که بعد از عمل های گوناگون یا هر نوع بیماری دیگری بیش از حد داروی آنتی بیوتیک را مصرف می کنند، متاسفانه مصرف بیش از حد مجاز آنتی بیوتیک باعث می شود باکتری ها و قارچ های خوب و طبیعی واژن کاهش پیدا کند که خود این عمل باعث تجمع و افزایش قارچ مخمر در واژن می شود، رشد مقدار زیاد قارچ مخمر در ناحیه تناسلی باعث ایجاد بیماری های عفونت مخمری می شود. از دیگر نوع عفونت واژن، عفونت های انگلی واژن است. انگل پروتوزایی انگلی است که از طریق رابطه جنسی وارد واژن خانم ها می شود و باعث ایجاد عفونت های انگلی در ناحیه تناسلی خانم ها می شود. بنابراین گفته می شود که همیشه هم خانم ها و هم آقایان وقتی که می خواهند رابطه جنسی برقرار کنند حتما از تمیز کردن و بهداشت ناحیه تناسلی خود مطمئن باشند چون این عفونت واژن گاها عوارض خیلی بد و جبران ناپذیری به همراه دارد.

آتروفی بدن هم یکی دیگر از بیماری های ناحیه تناسلی خانم ها است. خانم هایی که سن شان زیاد است و در دوران یائسگی و یا بعد از دوران یائسگی خود هستند و سطح استروژن بدن آن ها کاهش می یابد، یا خانم هایی که در دوران شیر دهی هستند سطح استروژن بدن آن ها هم کاهش می یابد، این کاهش سطح استروژن در بدن باعث می شود واژن خشک شود و دیواره های واژن نازک شود و این خشکی و نازک شدن واژن باعث ملتهب شدن ناحیه تناسلی می شود. بعضی از مواد شوینده هم باعث ایجاد قارچ و عفونت واژن می شوند مثلا صابون ها که باعث ایجاد خارش شدید و قارچ در واژن می شود یا واکسن های واژینال، یا حتی عطر ها ( دستمال توالت هایی که معطر هستند ) همگی باعث به وجور آمدن عفونت در واژن خانم ها می شود. واژن خانم ها یکی از حساس ترین نواحی بدن است و عدم مراقبت از آن مشکلات جدی را برای خانم ها به وجود می آورد بنابراین مراقبت از واژن و رسیدگی به بهداشت آن امری بسیار ضروری است.

روش های درمانی عفونت واژن

یک التهابی که در واژن به وجود می آید واژینیت است که باعث سوزش شدید و خارش در ناحیه تناسلی می شود. واژنی که سالم است و در حالت عادی خود قرار دارد ترشحاتی دارد که رنگ روشن یا کمی کدر ممکن است داشته باشد اما این ترشحات هیچگونه سوزش و یا خارشی ندارند.

در حالت طبیعی واژن ها همان طور که گفتیم ارگانیسم هایی وجود دارد مانند قارچ ها و باکتری های طبیعی که به صورت متعادل در واژن وجود دارد و کار آن ها متعادل نگه داشتن محیط واژن و همچنین مراقبت از واژن در مقابل عفونت ها و قارچ و باکتری های مضر و بیماری زا است، اگر این حالت طبیعی و متعادل قارچ و باکتری در واژن به هم بخورد، یک سری باکتری های بیماری زا و عفونت زا وارد واژن می شوند و باعث به وجود آمدن التهابات و خارش ها و نهایتا عفونت واژن می شود که اگر به درمان آن نپردازند دچار عفونت های شدیدی می شوند که عوارض بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت.

در افراد گوناگون واژینیت های متفاوتی بر اساس معیار های بالینی افراد که متفاوت هستند دسته بندی می شوند:

واژینیت کاندیدایی یکی از انواع واژینیت ها است، کاندیدا از اجزای طبیعی و نرمال ناحیه تناسلی به شمار می آید ولی وقتی شرایطی به وجد بیاید که تعداد این کاندیدا ها در واژن زیاد شود باعث به وجود آمدن التهاب هایی در ناحیه تناسلی می شود. عواملی که باعث تحریک و افزایش واژینیت می شود مصرف بی رویه ی آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری که خانم ها مصرف میکنند، بارداری خانم ها و دیابت است.

در این نوع بیماری، در ناحیه تناسلی خارش شدیدی ایجاد می شود که باعث خراش هایی در ابتدای ناحیه تناسلی و یا حتی ایجاد زخم در ناحیه تناسلی می شود و افراد از این خارش اذیت شده و رنج می برند. در این بیماری یک سری ترشحات پنیری مانند و سفید رنگی از ناحیه تناسلی خارج می شود که غالبا بوی خاصی ندارد و خاصیت اسیدی به ناحیه تناسلی می دهند. واژینیت کاندیدایی بیشتر در خانم های باردار و شیرده روی می دهد و در خانم هایی که در دوران یائسگی هستند اگر همچنین مواردی برای آن ها پیش بیاید اول باید بررسی کنند که آیا دلیل های دیگری مثل دیابت می تواند در این روند تاثیر گذاشته باشد یا نه، بعد به درمان آن بپردازند که البته متخصص کار های لازم را انجام می دهد.

برای درمان واژینیت کاندیدایی معمولا متخصص داروها و پماد های موضعی را تجویز می کند و همچنین با رعایت یک رژیم غذایی خاص بیماری درمان می یابد، این بیماری از طریق جنسی منتقل نمی شود بنابراین نیازی به قطع رابطه جنسی با همسر وجود ندارد.

از دیگر واژینیت ها، واژینیت تریکوموناسی است. عاملی که واژنینیت تریکوموناسی را ایجاد می کند یک تک سلولی یا باکتری به اسم تریکوموناس است. ترشحاتی که از واژینیت تریکوموناسی در واژن به وجود می آید غالبا یک ترشح زرد رنگ مایل به سبز و حالت کف مانند است که بوی ماهی گندیده دارد. انتقال واژینیت تریکوموناسی از طریق رابطه جنسی است بنابراین در طول دوره ی درمان باید از رابطه جنسی پرهیز شود، از اسمیر ترشحات هم برای تشخیص این بیماری هم استفاده می شود.

واژینیت باکتریال یکی دیگر از عفونت های واژنی در خانم ها است. باکتری های بی هوازی و طبیعی که در ناحیه تناسلی وجود دارد تحت یک شرایط به خصوص تعدادشان بیش از حد معمول می شود که باعث ایجاد التهاباتی می شوند، ترشحاتی که از واژن به دلیل وجود واژینیت باکتریال خارج می شود معمولا بدون بو و حالت زرد رنگی دارند، این ترشحات قلیایی بوده و از طریق رابطه جنسی هم منتقل نمی شود بنابراین در طول دوره ی درمان نیازی به هیچگونه پرهیز رابطه جنسی وجود ندارد.

واژینیت آتروفیک در خانم هایی که در سن یائسگی هستند به دلیل کاهش مقدار ترشح استروژن بدن این نوع واژینیت به وجود می آید، در این اشخاص در ناحیه تناسلی یک حالت شکنندگی به وجود می آید و یک سوزش و خارش شدیدی در واژن آن ها صورت می گیرد. درسته که این نوع واژینیت انتقال آن از طریق رابطه جنسی نیست اما به دلیل خشکی واژن رابطه جنسی به همراه درد زیادی خواهد بود که به این حالت دیس پارونی گفته می شود بنابراین باید در طول دوره ی درمان از رابطه جنسی پرهیز شود.

همه واژینیت های گفته شده باعث ایجاد ترشحات خاصی در واژن می شود و خانم ها با مشاهده ی آن باید سریعا به یک متخصص زنان زایمان مراجعه کنند تا  از عوارض های بعدی آن جلوگیری کنند. عفونت واژن در خانم هایی که باردار هستند خطر هایی از جمله تولد زود رس نوزاد آن ها را به دنبال خواهد داشت بنابراین توصیه می شود خانم هایی که قصد بارداری دارند قبل از این دوران حتما نزد متخصص رفته و واژن خود را جهت داشتن یا نداشتن عفونت های واژنی بررسی کنند.

برای عفونت واژن چکار کنیم؟

غیر از مراجعه به متخصص یک سری روش های خانگی وجود دارد که به صورت توضیحاتی به اختصار برای شما عزیزان بیان می کنیم. کمپرس آب سرد برای خانم هایی پیشنهاد می شود که در ناحیه تناسلی خود خارش شدید دارند و شب ها هنگام استراحت خیلی اذیت می شوند می توانند از کمپرس یخ استفاده کنند و به طور مستقیم کمپرس یخ را روی ناحیه تناسلی خود قرار دهند شاید این کار سخت باشد اما باعث می شود بعد از آن خواب و استراحت آرامی داشته باشید.

آب و نمک از دیگر راه های درمان عفونت واژن است، نمک یک خاصیت ضد میکروبی و باکتریایی دارد و هر گونه قارچ و باکتری و میکروبی را از بین می برد، در هر شرایطی شستن ناحیه تناسلی با آب و نمک غلیظ درد را تا حدودی تسکین داده و میکروب ها را از بین می برد. همچنین میتوانید مقدار کمی نمک در وان آب حل کنید و یک ساعتی را در آن بمانید که تاثیر زیادی در روند بهبودی شما خواهد داشت.

سرکه هم یک خاصیت ضد باکتریایی دارد که می توانید مقداری سرکه با آب مخلوط کرده و از آن برای شستن ناحیه تناسلی خود به صورت دو بار در روز به مدت سه تا چهار روز استفاده کنید.

انواع عفونت واژن زنان

به طور کلی سه نوع عفونت واژن وجود دارد که هر کدام مشکلاتی را برای خانم ها ایجاد می کند؛ عفونت های انگلی، عفونت های قارچی و عفونت های باکتریایی.

انواع عفونت واژن زنان

عفونت انگلی واژن: عفونت های انگلی حساسی خیلی زیادی دارند، این نوع عفونت ها از طریق یک ویروس انگل ایجاد می شود که در حالت معمول در ناحیه تناسلی و یا مجرای تناسلی وجود ندارد بلکه از محیط بیرون وارد ناحیه تناسلی می شود، ممکن است حین رابطه ی جنسی این ویروس از طریق همسر وارد ناحیه تناسلی خانم ها شود بنابراین قبل از رابطه ی تناسلی حتما بهداشت کامل را رعایت کنید، یا بعضا این ویروس از طریق حوله و لباس آلوده و کثیف، و یا مکان های عمومی آلوده مثل استخر به ناحیه تناسلی خانم ها منتقل می شود.

شخص مبتلا به عفونت ویروسی، ترشحات بیش از حد از ناحیه تناسلی او خارج می شود و همچنین این ترشحات بسیار بدبو و به رنگ سبز یا خاکستری دیده می شود.

عفونت قارچی واژن: قارچی که باعث عفونت واژن می شود، یک قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است. قارچ کاندیدا آلبیکنس به صورت طبیعی در ناحیه تناسلی خانم ها وجود دارد، اما کم است و چون ناحیه تناسلی یک حالت اسیدی دارد بنابراین این قارچ ها توانایی رشد را در آن محیط اسیدی ندارند، پس نتیجه می گیریم اگر  ph ناحیه تناسلی اسیدی باشد این قارچ توانایی رشد نخواهد داشت اما اگر ph ناحیه تناسلی قلیایی شود قارچ کاندیدا آلبیکنس راحت  رشد می کند. ترشحات قارچی بو ندارند و اگر هم داشته باشند تقریبا بوی کپک دارند و آزار دهنده نیست مگر اینکه میکروب های دیگری همراه قارچ باشد.

عفونت  باکتریایی واژن: همان طور که در توضیحات قبلی اشاره کردیم در ناحیه تناسلی باکتری های خوب و بد وجود دارد وقتی به دلایلی تعداد باکتری های بد افزایش پیدا کند باعث ایجاد این عفونت های باکتریایی می شود. خانم هایی که عفونت باکتریایی می گیرند ناحیه تناسلی آن ها دچار سوزش و خارش شدید می شود و ترشحات بدبویی از ناحیه تناسلی آن ها خارج می شود.

z