علت گشاد شدن واژن

۲۹ فروردین
وبلاگ

علت گشاد شدن واژن چیست

گشاد شدن واژن علل مختلفی دارد که در اینجا به شرح آن می پردازیم، در گشاد شدن واژن، اصلی ترین عامل را می توان زایمان طبیعی دانست و پس از آن روابط جنسی مکرر است.علت گشاد شدن واژن

در هنگام زایمان طبیعی هورمون هایی جهت نرم کردن بافت های اطراف واژن ترشح می شود که در طی دوران بارداری سبب شل کردن و نرم کردن واژن می شود تا هنگام زایمان ،جنین به راحتی خارج شود. در اواخر بارداری این خاصیت انعطاف به بالاترین حد ممکن می رسد زیرا حتی استخوان های این ناحیه نیز نرم می شوند. پس از دوره بارداری و زایمان این هورمون ها آرام آرام کاهش می یابند و واژن سفت می شود اما همانند بار اول ماهیچه های اطراف واژن سفتی خود را ندارند.

در بعضی موارد هنگام زایمان بافت پرینه پاره می شود و اگر به درستی ترمیم نشود و یا بخیه نخورد باعث گشادی واژن می شود. به همین دلیل در برخی موارد واژینوپلاستی به همراه جراحی پرینورافی صورت می گیرد.

مسئله مهم دیگر وراثت است، برخی از افراد از همان ابتدا ماهیچه های واژن شلی دارند. ز طرفی گذر زمان می تواند باعث شل شدن عضلات واژن شوند.

گذر زمان همانطور که سبب شل شدن و افتادگی بخش های مختلف بدن می شود باعث افتادگی ماهیچه های ناحیه واژن نیز می شود. در این ناحیه کاهش کلاژن سازی نقش بسزایی دارد.

از دیگر عوامل گشادی واژن  فشار به ناحیه واژن است، هر فعالیتی که باعث شود به ماهیچه کف لگن شما فشار بیاید سبب شل شدن ماهیچه های اطراف ناحیه واژن و در نتیجه گشاد شدن واژن می شود. یکی از این عوامل داشتن یبوست است که هنگام تخلیه مدفوع به فرد فشار زیادی وارد می شود. در طولانی مدت داشتن یبوست باعث ضعیف شدن و شل شدن ماهیچه های کف لگن می شود که بعدها سبب شل شدن ماهیچه های واژن و گشاد شدن  آنها می شود.

یائسگی از مسائلی ست که همه بانوان در دوره ای از زندگی خود با آن سروکار دارند و می دانند که چه قدر تأثیرات منفی روی بدن آن ها می گذارد. از جمله علت های این تأثیرات کاهش استروژن است که پیامدهای بدی را در پی دارد. یکی از این پیامدها کاهش رطوبت واژن است، به همین دلیل خشکی واژن گریبانگیر فرد می شود. رفته رفته این خشکی در طولانی مدت سبب شکنندگی و ضعیف و سست شدن واژن می شود در نتیجه فرد در واژن خود احساس گشادی دارد.

زنانی که عمل هیسترکتومی انجام داده اند مستعد شل شدن ماهیچه های اطراف واژن هستند.

پیشگیری از گشاد شدن واژن

برای پیشگیری از گشاد شدن واژن یکی از بهترین روش ها انجام ورزش کگل است که در قسمت بعدی به توضیح آن پرداخته ایم. از طرفی هرگونه ورزشی که باعث شود ماهیچه های کف لگن تقویت شوند می تواند مؤثر باشد.

ورزش کگل برای پیشگیری از گشاد شدن واژن

همانطور که گفتیم می توانیم با ورزش کگل تا حدی از گشاد شدن واژن خود جلوگیری کنیم.

ابتدا طاق باز دراز بکشید و زانو های خود را خم کنید طوریکه کف پاهای شما به زمین چسبیده باشد و زانوهایتان رو به سقف باشد. این پوزیشن را اگر روی صندلی ای که تکیه گاه و نشیمن گاهش صاف است می توانید حفظ کنید. در حالت نشستن روی صندلی باید پاهای خود را با زاویه نود با نشیمنگاه قرار دهید. سعی کنید کل بدن را شل کنید و ریلکس باشید چند نفس عمیق به شما کمک خواهد کرد.

حال انقباض ماهیچه ها را شروع میکنیم و ابتدا از انقباض ماهیچه های مقعدی شروع میکنیم. حواستان باشد منظور ماهیچه سرینی باسن شما نیست،  خیر!  فقط مقعد.  درست مث زمانیکه از خروج مدفوع جلوگیری می کنید.

ورزش کگل برای پیشگیری از گشاد شدن واژن

حال هنگام انقباض ماهیچه مقعد سعی کنید واژن خود را نیز منقبض کنید. درست مثل زمانیکه می خواهید مانع از خروج ادرار شوید. اکنون نوبت این رسیده که هر دو ماهیچه را همزمان منقبض کنید.

پس از تکرار انقباض این دو سعی کنید آن ها را به طرف شکم خود بالا بکشید. این تمرین را به این صورت انجام دهید سفت کنید و خود را شل کنید.  به مدت چند ثانیه سفت کردن باید طول بکشد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

z