هر آنچه در مورد لابیاپلاستی باید بدانید

۲۷ فروردین
وبلاگ

لابیاپلاستی یکی از انواع عمل‌های زیبایی زنان است که بسیار طرفدار دارد ولی با اینحال افراد زیادی نیز وجود دارند که از این عمل هیچ اطلاع و آگاهی‌ای ندارند. به همین دلیل تیم جراح زنان در حال اطلاع رسانی و افزایش آگاهی زنان در حیطه این عمل زیبایی زنان است.

زیرا زنان زیادی وجود دارند که از شکل بد و بزرگی لابیاهای خود در عذاب هستند و نیاز به لابیاپلاستی دارند. با ما همراه باشید تا در مورد عمل لابیاپلاستی هر آنچه کههر آنچه در مورد لابیاپلاستی باید بدانید باید بدانید در اختیارتان قرار دهیم.

لابیاپلاستی چیست

اگر شما نیز برای بار اول است که با لابیاپلاستی آشنا می‌شوید، شاید اولین سؤالی که برایتان پیش می‌آید این باشد که لابیاپلاستی چیست؟

در حال حاضر لابیاپلاستی یا لبیاپلاستی و یا لبیوپلاستی، یکی از انواع عمل‌های زیبایی زنان است که باعث کوچک‌تر شدن لابیاها و یا رفع مشکلات ظاهری آن‌ها می‌شود.

این عمل در حال حاضر توسط جراحان زیبایی زنان، جراحان زنان و جراحان پلاستیک صورت می‌گیرد که بهترین گزینه در بین آنان، جراحان زیبایی زنان می‌باشد.

لابیا چیست؟

لابیا دو نوع اساسی دارد:

 • لابیامینور
 • لابیاماژور

لابیامینورها مانند دو بالک در امتداد کلیتوریس یا چوچوله جلوی ورودی واژن قرار گرفته‌اند و لابیاماژورها نیز از خارجی‌ترین بخش‌های ناحیه تناسلی می‌باشند که کلیتوریس و لابیامینورها را در برمی‌گیرند.

شکل طبیعی لابیاها

لابیاهای هر فرد به هر شکلی که باشد طبیعی است. پس اگر به مرکزی مراجعه کردید و به شما گفتند که لبیایی غیرطبیعی دارید، مطلع باشید که کذب محض است.

همه زنان با هر شکل و سایز لبیایی، دارای لبیای طبیعی هستند و هیچ معیار و استاندارد جهانی‌ای برای یک لبیای طبیعی تعریف نشده است. از این رو به هنگام مواجه شدن با مراجعین لابیاپلاستی، زمانیکه از ما می‌پرسند که لبیای ما طبیعی است یا خیر، بدون ویزیت شدن به آن‌ها می‌گوییم؛ بله! اما لبیاپلاستی صرفاً جنبه زیبایی دارد نه درمان.

با ما همراه باشید تا از مشکلاتی که لبیاهای بزرگ ممکن است ایجاد کنند، بیشتر بگوییم.

انواع لابیاپلاستی

در حال حاضر لابیاپلاستی، به دو صورت انجام می‌شود:

 • لابیامینورپلاستی یا لابیاپلاستی
 • لابیاماژورپلاستی

در بسیاری از موارد هنگامی که صحبت از لابیاپلاستی می‌شود، منظور ما لابیامینورپلاستی است. به لابیامینورپلاستی، لبیامینورپلاستی نیز می‌گوییم. همچنین این موضوع در مورد لابیاماژورپلاستی نیز صدق می‌کند، و به آن لبیاماژورپلاستی نیز می‌گویند.

لابیامینورپلاستی

لابیامینورپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی زنان است که بسیار حائز اهمیت و پرکاربرد می‌باشد.

در طی این عمل چندین اتفاق مهم برای لابیامینورها رخ می‌دهد:

 • کوچک شدن لابیامینورها
 • قرینه شدن لابیامینورها
 • حذف بخش‌های تیره لابیامینورها
 • قرینه شدن لابیامینورها
 • متناسب شدن لابیامینورها با اندازه کلیتوریس

لابیامینورپلاستی یکی از عمل‌های بسیار سخت برای جراح و راحت برای بیمار است. البته مشروط به اینکه جراح لابیاپلاستی فرد از مهارت بالایی برخوردار باشد.

لابیاماژورپلاستی

لابیاماژورپلاستی نیز عملی است که بر روی لابیاماژورها صورت می‌گیرد.

در طی این عمل نیز لابیاماژورها تغییرات اساسی‌ای خواهند کرد:

 • افتادگی لابیاماژورها رفع می‌شود.
 • فرم آویزان بون آن‌ها از بین می‌رود.
 • شکل آن‌ها قرینه می‌شود.
 • به گونه‌ای پزشک آن‌ها را جراحی می‌کند که حتی‌الامکان لابیامینورها را بپوشانند.

این عمل یکی از عمل‌هایی است که همراه لابیامینورها صورت می‌گیرد و بسیار در شکل ظاهری ناحیه تناسلی تأثیر دارد.

چه کسانی کیس لابیاپلاستی هستند

هر چند که گفتیم هر زنی با هر نوع لابیایی، شکل ناحیه تناسلی‌اش طبیعی است، اما زنان زیادی از بزرگی لبیاهای خود رنج می‌‌برند.

اکنون تصمیم داریم به برخی از مشکلاتی که به دنبال لابیاهای بزرگ یک زن پیش می‌آید اشاره کنیم:

 • معمولا زنانی که لابیاهای بدشکل و بدفرمی دارند، که از آن‌ها نیز ناراضی هستند و یا سایز لابیاهای آن‌ها خیلی بزرگ است؛ در هنگام تخلیه ادرار دچار مشکلاتی نظیر عدم خروج صحیح ادرار می‌شوند.
 • این گروه از زنان به دلیل بزرگ بودن لابیاها در ورزش‌هایی همچون دوچرخه‌سواری و اسب‌سواری نیز دچار درد و سوزش می‌شوند.
 • معمولا زنانی که دارای لابیاهای بزرگ هستند، دچار عفونت‌های مکرر در ناحیه لابیاهای خود می‌شوند.
 • این گروه از زنان در اغلب موارد نمی‌توانند لباس‌های تنگ بپوشند، زیرا ناحیه تناسلی آن‌ها به دلیل اصطکاک دچار سوزش می‌شود.
 • اعتماد به نفس این زنان در مسائل زناشویی بسیار پایین است به همین دلیل با این عمل می‌توانند روابط جنسی خود را بهبود ببخشند.

مشکلاتی که در بالا ذکر شد از شایع‌ترین این مشکلات هستند. از این رو این گروه از زنان با انجام عمل لابیاپلاستی علاوه بر زیباتر کردن ناحیه تناسلی خود، باعث بهبود شرایط زندگی خود نیز می‌شوند.

چه کسانی نباید لابیاپلاستی انجام دهند

معمولا زنان می‌توانند به راحتی برای این عمل اقدام کنند؛ مگر اینکه مشکلات زیر را داشته باشند، که البته ما به شایع‌ترین این مشکلات اشاره می‌کنیم:

 • باردار بودن خود یکی از مواردی است که مانع از انجام این عمل می‌شود و اصلا تحت هیچ شرایطی انجام لابیاپلاستی برای این گروه از زنان جایز نیست.
 • زنانی که هنوز 2 ماه (حداقل) از زایمانشان نگذشته است.
 • زنانی که عفونت واژینال دارند، باید ابتدا عفونت خود را درمان کنند.
 • مبتلایان به اچ پی وی که زگیل تناسلی روی ناحیه واژینال خود دارند، باید ابتدا زگیل خود را درمان کنند و سپس لابیاپلاستی انجام دهند.
 • افرادی که تبخال تناسلی دارند.
 • در زمان پریودی نیز نمی‌توان لابیاپلاستی انجام داد و باید حداقل 3 روز از اتمام پریودی بگذرد.
 • برخی از افراد با برخی بیماری‌های خاص ممکن است دچار محدودیت در انجام برخی از عمل‌ها باشند، در این گروه هم انجام لابیاپلاستی توصیه نمی‌شود.
 • قبل از انجام لابیاپلاستی، تستی تحت عنوان چک کردن فاکتورهای مهم خونی صورت می‌گیرد، در صورت اوکی نبودن نتیجه آزمایش، فرد باید پس از مصرف دارو و درمان خود ، اقدام به لابیاپلاستی کند.
 • به طور کلی بهتر است که در صورت داشتن بیماری خاص، قبل از انجام عمل پزشک و جراح خود را مطلع سازید تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کنید.

لابیاپلاستی در زنان باردار

زنان باردار در دوره‌ای از زندگی خویش هستند که نسبت به مسائل زیادی بسیار حساس هستند. از این رو برخی از آن‌ها به این فکر می‌افتند که اقدام به انجام لابیاپلاستی کنند.

به همین دلیل برخی از مراجعین لابیاپلاستی، زنان بارداری هستند که تصمیم گرفته‌اند در دوره بارداری خود اقدام به لابیاپلاستی کنند. در حالیکه لابیاپلاستی به دلیل افزایش خونرسانی حفره لگنی در ایام بارداری، ممنوع است و اصلا توصیه نمی‌شود.

همچنین به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است که لابیاها دچار تغییر شکل شوند که این موضوع باعث می‌شود که اگر فرد عمل لابیاپلاستی انجام دهد، نتیجه خوبی نگیرد. از این رو زنان باردار باید دو الی شش ماه بعد از زایمان خود اقدام کنند.

لابیاپلاستی بعد از زایمان

برخی از مراجعین لابیاپلاستی از ما می‌پرسند که آیا می‌توان حین زایمان لابیاپلاستی کرد؟

در پاسخ به این گروه باید تأکید کنیم که خیر.

زیرا همانطور که گفتیم خونرسانی به ناحیه لگن در روزهای  بارداری وزایمان بسیار زیاد است و همچنین لابیاها فرم ثابتی ندارند، از اینرو تحت هیچ شرایطی لابیاپلاستی در این دوره توصیه نمی‌شود. اما پس از 2 ماه بعد از زایمان فرد می‌تواند برای لابیاپلاستی اقدام کند. البته زمان ایده‌آل برای این موضوع 6 ماه است. زیرا تا آن زمان بدن به حالت نرمال خود بازگشته است.

لابیاپلاستی در دختران باکره

لابیاپلاستی در دختران باکره هیچ منعی ندارد. اتفاقا اغلب مراجعین لابیاپلاستی دختران جوان هستند. از طرفی در مراکز زیبایی لابیاپلاستی بدون ماندن رد بخیه صورت می‌گیرد به همین دلیل دخترانی که از این بابت نگران هستند، می‌توانند با خیال راحت اقدام به انجام لابیاپلاستی کنند.

این عمل زیبایی واژن هیچ ربطی به پرده بکارت ندارد زیرا پرده بکارت در ورودی واژن قرار دارد و لابیاها در خارج از واژن. از این رو می‌توان با خیال راحت این عمل زیبایی را بر روی دختران باکره انجام داد.

لابیاپلاستی در دوره بلوغ

لابیاپلاستی در دوره بلوغ به دلیل کامل نشدن رشد لابیاها، اصلا توصیه نمی‌شود. بهتر است تا اتمام 18 سالگی و یا نهایت 16 سالگی صبر کرد و سپس اقدام به انجام این عمل زیبایی کرد. از این رو در سنین گفته شده توصیه نمی‌شود.

انواع روش‌های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

انواع مهم این روش‌ها مواردی هستن که در پایین به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • لابیاپلاستی با لیزر
 • لابیاپلاستی با جراحی
 • لابیاپلاستی با سافرینگ و یا سافتنینگ

اکنون به بررسی هر یک از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر یکی از مهمترین و بهترین روش‌های انجام لابیاپلاستی می‌باشد که طی آن لابیاهای فرد به کمک دستگاه لیزر برش می‌خورد و سپس نواحی باقی‌مانده به هم بخیه می‌خورند.

لابیاپلاستی با لیزر چند مزیت دارد که به آن اشاره می‌کنیم:

 • برش‌هایی که با لیزر ایجاد می‌شوند، باعث تسریع روند انعقاد می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود که فرد دچار خونریزی‌ای نشود.
 • دوره نقاهت در لابیاپلاستی با لیزر بسیار کوتاهتر است.
 • برش‌هایی که با لابیاپلاستی با لیزر می‌خورند بسیار دقیق و تمیزهستند.
 • نتیجه کار با لیزر بسیار طبیعی تر است، البته پزشکی که توانا باشد می‌تواند نتیجه‌ای عالی از لابیاپلاستی با جراحی برای فرد ایجاد کند.

لابیاپلاستی با جراحی

 لابیاپلاستی با جراحی، یکی از مهمترین روش‌های لابیاپلاستی می‌باشد که به کمک تیغ جراحی صورت می‌گیرد. در این روش پزشک به کمک ابزار مخصوص پزشکی، لابیاها را برش می‌زند و بخش‌های باقی‌مانده را به هم بخیه می‌زند.

در این روش امکان خونریزی برخلاف روش لابیاپلاستی با لیزر، وجود دارد ولی در صورت رعایت مراقبت‌های لازم بعد از لابیاپلاستی و توجه به بخیه‌ها، می‌توان از خونریزی جلوگیری کرد.

در این روش ترمیم‌کننده به نسبت روش‌های دیگر در جهت ترمیم سریع زخم‌ها بیشتر کمک می‌کند و مصرف آن الزامی است.

لابیاپلاستی با سافتنینگ

لابیاپلاستی با سافتنینگ یا سافرینگ، یکی از روش‌های لابیاپلاستی می‌باشد که به کمک به کار بردن تکنیک به خصوصی تغییراتی کمتر از یک سانت بر روی لابیاها ایجاد می‌شود.

در طی این روش افرادی که خود لبیاهای کوچکی دارند و یا نیاز به اعمال تغییرات کمتر ازیک سانت بر روی لبیاهای آن‌ها است، می‌توانند از این روش بهره ببرند. در برخی موارد ممکن است پزشک پس از انجام لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی، صلاح بداند فرد روش سافرینگ را برای تغییرات جزی برروی لابیاهای خود انجام دهد. این روش بدون استفاده از تیغ و برش و بخیه صورت می‌گیرد و دوره نقاهتی ندارد.

لابیاپلاستی با بیحسی

لابیاپلاستی با بیحسی، رایج‌ترین روش انجام لابیاپلاستی می‌باشد. در طی این روش، لابیاهای فرد به کمک کرمی مخصوصی و همچنین با به کارگیری دستگاه ویژه‌ای، بیحس می‌شود و به راحتی لابیاپلاستی روی فرد صورت می‌گیرد.

در حال حاضر این روش بهترین روش می‌باشد و مزیت‌های ویژه‌ای نسبت به روش بیهوشی دارد.

لابیاپلاستی با بیهوشی

لابیاپلاستی با بیهوشی یکی دیگر از روش‌های انجام لابیاپلاستی می‌باشد، که طی آن فرد بیهوش می‌شود. این روش به افرادی که بسیار از لابیاپلاستی ترس دارند و یا قرار است چندین عمل به صورت همزمان انجام دهند توصیه می‌شود. هزینه لابیاپلاستی با بیهوشی به نسبت هزینه لابیاپلاستی با خواب مصنوعی و یا بیحسی بیشتر است، زیرا نیاز به تجهیزات بیشتر و بهتری است.

لابیاپلاستی با خواب عمیق

لابیاپلاستی با خواب عمیق برای افرادی مناسب است که می‌خواهند، عمل خود را با روش بیحسی انجام دهند و از هشیار بودن نیز هراس دارند. از این رو به آن‌ها لابیاپلاستی با خواب مصنوعی پیشنهاد می‌شود که طی آن فرد به خواب عمیق می‌رود و پزشک عمل خود را به راحتی انجام می‌دهد و از عوارض بیهوشی نیز در امان می‌ماند.

تکنیک‌های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به شکل‌های گوناگونی انجام می‌شود و برای هر لابیا یک تکنیک به خصوصی به کار می‌رود.

به همین دلیل به کار بردن تکنیک درست نقش مهمی در نتیجه نهایی عمل لابیاپلاستی دارد.

برای انجام لابیاپلاستی تکنیک‌های مختلفی وجود دارد؛ مانند:

 • تکنیک V

در این تکنیک بر روی لابیاها برشی به شکل V می‌خورد و سپس بخیه زده می‌شود.

 • تکنیک W

این تکنیک بدین معنا است که پزشک بر روی لابیاهای فرد برشی به شکل W  می‌زند، این تکنیک برای افرادی که لابیاهای خیلی بزرگی دارند مناسب است.

سپس بخش های باقی مانده بخیه می‌خورند.

 • تکنیک Z

این تکنیک نیز مانند دو تکنیک بالا می‌باشد و برشی به شکل Z  بر روی لابیاها ایجاد می‌شوند.

 • تکنیک ترکیبی

تکنیک ترکیبی، یکی از بهترین روش‌ها می‌باشد که امروزه اگر به درستی از آن استفاده شود بهترین نتیجه را می‌دهد. اما به کار بردن آن بسیار سخت می‌باشد. در این روش جراح، روشی انحصاری برای بیمار در نظر می‌گیرد. و برای هر فرد متناسب با لابیاهای فرد، تکنیک به خصوصی استفاده می‌کنند.

تکنیک‌های لابیاپلاستی

لبیاپلاستی با تکنیک غلط

انتخاب اشتباه تکنیک‌ لبیاپلاستی، سبب ایجاد نتیجه‌ای نامطلوب می‌شود. یکی از دلایلی که باعث شده است، آمار ترمیم لابیاپلاستی بالا رود، این است که جراحان لابیاپلاستی از تکنیک‌های اشتباه برای انجام لابیاپلاستی استفاده می‌کنند.

به همین دلیل لبیاپلاستی با تکنیک غلط می‌تواند بسیار پیامدهای بدی داشته باشد.

نقش جراح در لابیاپلاستی

در حال حاضر جراح لابیاپلاستی نقش بسیار مهمی در نتیجه کار دارد.از این رو جراح لابیاپلاستی باید از مهارت و تجربه بالا و کافی‌ای برخوردار باشد. بهترین جراح لابیاپلاستی، جراحی است که تسلط کافی به انجام عمل دارد.

در حال حاضر جراحان زیبایی زنان بهترین گزینه برای انجام جراحی لابیاپلاستی هستند. زیرا این گروه از پزشکان، به صورت تخصصی در حیطه انجام لابیاپلاستی، آموزش دیده‌اند و تجربه بیشتری در این زمینه دارند. با اینحال در میان جراحان زیبایی زنان نیز، جراحان کمی وجود دارند که بتوانند همه کیس‌های خود را با موفقیت جراحی نمایند.

ترمیم لابیاپلاستی

 ترمیم لابیاپلاستی یکی از مهمترین عمل‌های‌ زیبایی زنان می‌باشد که در صورتیکه عمل لابیاپلاستی با موفقیت صورت نگیرد، نیاز به انجام آن است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند، همه افرادی که لابیاپلاستی انجام می‌دهند باید پس از مدتی عمل ترمیم لابیاپلاستی را نیز انجام دهند که این تصوری اشتباه ست.

این عمل بسیار هزینه‌بر، وقت‌گیرتر و سخت‌تر می‌‌باشد.

جراح لابیاپلاستی ترمیمی

جراح لابیاپلاستی ترمیمی، باید در میان بهترین جراحان زیبایی زنان انتخاب شود. دقت کنید که عمل ترمیمی لابیاپلاستی کار هر جراح زیبایی زنانی نیست. حتی می‌توان گفت بسیاری از جراحان زیبایی زنان، زیر بار انجام این عمل نمی‌روند.

بهتر است که عمل ترمیمی لابیاپلاستی، زیر نظر جراحی که بار اول فرد را عمل کرده است و باعث نتیجه‌ای نامطلوب شده است، انجام نشود.

عمل‌های زیبایی همراه با لابیاپلاستی

برخی از افراد تمایل به انجام چندین عمل زیبایی به صورت همزمان دارند، که اغلب این افرادساکنین شهرستان‌ها می‌باشند.

به برخی از این عمل‌ها که‌ می‌توانند همزمان با لابیاپلاستی انجام شوند اشاره می‌کنیم:

 • لابیاماژورپلاستی
 • مونس پلاستی
 • واژینوپلاستی
 • عمل زیبایی کلیتوریس
 • روشن‌سازی واژن
 • پرینورافی

انجام چندین عمل به صورت همزمان باعث صرفه‌جویی در برخی از هزینه‌ها می‌شود.

لابیاپلاستی و بزرگی کلیتوریس

گروهی از زنان هنگام مراجعه برای لابیاپلاستی، نگران این هستند که پس از کوچک شدن لابیاهایشان کلیتوریسشان بیشتر از قبل دیده شود، به این گروه از زنان می‌توانیم دو توصیه مهم کنیم:

 • اگر پزشک پس از معاینه ببیند که فرد نیاز به عمل زیبایی کلیتوریس دارد با بیمار این موضوع را درمیان می‌گذارد.
 • هدف از انجام لابیاپلاستی برخلاف زمان‌های دورتر، تغییر شکل لابیاها متناسب با شکل کلیتوریس می‌باشد، به همین دلیل غالباً تناسب بین لابیاها و کلیتوریس رعایت می‌شود.

از این رو در صورتیکه در انتخاب جراح دقت شود، این مشکلات نیز به وجود نمی‌آید.

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

z